Το στέκι των φίλων του Βασίλη Παπακωνσταντίνου

... since 1999
Τώρα είναι Πέμ Σεπ 20, 2018 11:01 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τέρμα τα παιχνίδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 01, 2018 6:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
Super Μέλος
Super Μέλος
Άβαταρ μέλους

https://www.youtube.com/watch?v=0qSwfOKJl3M

Τι είναι αυτό ρε παιδιά? Τι πήγε στραβά? Απλώς κλαίω :-( :::cry:::

things we believe we will never betray

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τέρμα τα παιχνίδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 01, 2018 6:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Super Μέλος
Super Μέλος
Άβαταρ μέλους

Ελπίζω οτι δεν θα βγάλουν δίσκο. Δεν θα το αντέξω

we don't give a fuck anyway

don't try to steal imagination from us

things we believe we will never betray

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 01, 2018 8:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Δε θα βγει δίσκος!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 02, 2018 2:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Ειναι πολυ καλη συνεργασια δυνατη .... ροκ

Στιχοι απο τον Βασιλη Γιαννοπουλο κανει την διαφορα .....

Δε θα με γνωρίσεις θα με δεις
είμαι κυνηγός κι ονειρευτής

μη σε παγιδέψουν σε καμιά βιτρίνα
και σε παραδείσους μου χαθείς

Δε ζω με τους νόμους σας
τα χαρτιά και τ'άστρα,
για να τη βολέψω,
εγώ δε νοιάζομαι...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 02, 2018 9:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εντάξει δεν είναι και άσχημο...έχει δυνατούς στίχους, απλα δεν λέει κάτι το ιδιαίτερο..ούτε η μουσική είναι κάτι το φοβερό...απλά είναι ένα καλό τραγούδι...λίγο αδιάφορο ίσως..καλά ρε παιδιά η φωνή του Αδαμαντίδη πως έχει χαλάσει έτσι...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 11, 2018 8:31 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο Mέλος
Νέο Mέλος
Άβαταρ μέλους

Πού κολλάει τώρα αυτό το πράγμα πολύ θα ήθελα να ξέρω. Μια, ας πούμε, λαϊκή φωνή -που δεν περνάει και τις καλύτερές της μέρες- προσπαθεί να ισορροπήσει με μια φωνή σαν του Βασίλη (που κι αυτή δεν περνάει τις καλύτερές της μέρες).

Ο Αδαμαντίδης του «Κρήτη Κέρκυρα και Νιό» που μετεξελίχτηκε σε νέο Καζαντζίδη! (τουλάχιστον έτσι θέλουν να τον πλασάρουν κάποιοι βλ.Σπ. Παπαδόπουλο που τον έχει μόνιμο καλεσμένο) , σε ένα τραγούδι όπου η χημεία με τον Βασίλη είναι απλά... ανύπαρκτη.

Ως προς τους στίχους, αρχίζουν με ενδιαφέρον καταλήγουν όμως τουλάχιστον αμήχανα και υποκριτικά τη στιγμή μάλιστα που το προσωποποιούν το πράγμα
(πες μου, ρε Θέμη... να σου πω Βασίλη).

Δεν ξέρει η γενιά του Αδαμαντίδη των μαγαζιών της νύχτας αλλά και του «κομμουνιστή» Βασίλη- όπως δηλώνει ο ίδιος- από τα χέρια του οποίου πέρασαν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ (κάποια με κατεύθυνση τη Βουλγαρία) τι έφταιξε και βούλιαξε μια χώρα; Ας ρωτήσουν τον φίλο τους τον Ζουγανέλη που ενώ δήλωνε άλλα, ξαφνικά άρχισε να θαυμάζει την τωρινή κυβέρνηση μόλις πήρε εκπομπή στην ΕΡΤ.

Αμ, το κουπλέ «τέρμα τα παιχνίδια στις δικές μου πλάτες»; Δηλαδή τόσα χρόνια χλιδής και μπόλικων φράγκων ήταν στις πλάτες τους και «δεν αντέχουν άλλο πια»; Ούτε και «θέλουν να πληρώνουν για κάθε… κερατά»; Πόση υποκρισία ακόμη; Αλλά και το πιασάρικο και απενοχοποιητικό μοτίβο στο τέλος πόσο προβλέψιμο πια; «Έχε το νου σου στα παιδιά…» Να μην τα κάνουμε σαν τους εαυτούς μας, όμως, ε;

Η ηχογράφηση μετριότατη. Στα σημεία που τραγουδούν μαζί ακούς ένα βουητό και έναν θόρυβο αναμεμειγμένο με φωνές.

Δεν ξέρω τι κάνει τον Βασίλη (που εννοείται ότι μας αρέσει πάντα) να επιδιώκει τόσο πολλές συνεργασίες με κάθε είδους συν- τραγουδιστές. Το σίγουρο είναι ότι η ποσότητα δεν σημαίνει πια και ποιότητα.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευ Μαρ 12, 2018 5:21 pm 
Χωρίς σύνδεση
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Άβαταρ μέλους

Δεκτή η άποψη σου, αλλά τα επιχειρήματα σου σκάρτα κατα την ταπεινή μου γνώμη...
1)Για ποιόν λόγο να κατηγορήσεις τον Βασίλη για τα εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ που χουν περάσει απο τα χέρια του;; Τα έκλεψε ή μήπως δεν τα έβγαλε με σκληρή δουλειά σαρανταπέντε χρόνων;;; Με την ίδια λογική να κατηγορήσεις και ξένα ροκ μεγαθήρια όπως Deep Purple ή Pink Floyd για τα λεφτά που έχουν. Αυτό δεν έχει νόημα...και ο Βασίλης και ο Roger Waters αντίστοιχα δούλεψαν για να βγάλουν αυτά τα λεφτά και στο κάτω κάτω εσύ τους τα δωσες πηγαίνοντας σε συναυλίες τους. Και καλά έκανες και πήγαινες σε συναυλίες τους απο την στιγμή που σου αρέσουν σαν καλλιτέχνες! Άσε που δεν ξέρεις τι κάνουν με αυτά τα λεφτά...η ζωή του Βασίλη είναι πολύ απλή για τα λεφτά που ίσως βγάζει...μπορεί ένα ποσό να πάει για καλούς σκοπούς...το ότι δεν βγαίνει να το διαλαλήσει - όπως κάποιοι Νταλάρες και Σαββόπουλοι - δεν σημαίνει κάτι...

2)Για ποιά Βουλγαρία μιλάς;;; Για την προπαγανδιστική παραπληροφόρηση των συριζαικων Μ.Μ.Ε.;;; Είναι γελοίο να υποστηρίζεις τον Βασίλη και δύο χρόνια μετά να πιστεύεις οτι όντως ίσχυαν αυτές οι ψευδείς ειδήσεις...και αν θές να ξές για του λόγου το αληθές, τελικά τα λεφτά στην Ελλάδα φορολογήθηκαν.

3)Είπες για τον Ζουγανέλη...έχεις παρακολουθήσει ποτέ την εκπομπή του;;; Κατ' αρχάς άμα συνεχίσει έτσι θα τον κόψει το Ε.Σ.Ρ. και η συριζαίικη λογοκρισία, όπως έγινε και με την Ελληνοφρένεια...το ότι δουλεύει στην ΕΡΤ δν νομίζω πως έχει να κάνει με τον Τσίπρα και τον κάθε συριζαίο...καυτηριάζει την επικαιρότητα με τον δικό του τρόπο και έχει στην απέναντι πλευρά και την κυβέρνηση του Τσίπρα.

4)Έχεις μπει στην φιλοσοφία των κοινωνικοπολιτικών τραγουδιών του Βασίλη;;; Όταν ο Παπ λέει "τερμα τα παιχνίδια στις δικές μου πλάτες" δεν εννοεί όντως στις δικές του...εννοεί στις πλάτες του κάθε Έλληνα πολίτη, μπαίνει μέσα απο τους στίχους στην θέση του Έλληνα πολίτη και τραγουδάει σαν να ήταν αυτός....Όταν έλεγε πέρυσι "ρε τι τραβάμε" με τον Ψαραντώνη δεν εννοούσε αυτός τι τραβάει, αλλά τι τραβάει γενικά ο ελληνικός λαός σαν σύνολο....αυτά....

Συμφωνώ με την άποψη οτι αυτό το ντουέτο δεν λέει κάτι, αλλά μίλα αποκλειστικά για αυτό, μην λές πράγματα άκυρα με το θέμα που στο κάτω κάτω δεν ισχύουν....άμα θές πες...."ναι, με κούρασε ο Βασίλης", "δεν μ αρέσουν τα νέα του τραγούδια", "δεν μ αρέσει ο ήχος του"...οκ...δεκτά...αλλά μην λές για Βουλγαρίες και εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ...είναι άστοχα επιχειρήματα αυτά....

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευ Μαρ 12, 2018 9:50 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο Mέλος
Νέο Mέλος
Άβαταρ μέλους

Δεκτή και η δική σου άποψη άγνωστε συν-ακροατή του φίλου μας Βασίλη. Έχω όμως δικαίωμα να… εξηγηθώ. Νομίζω.

1) Τον Βασίλη δεν τον «κατηγορώ» για τα χρήματα που έβγαλε και που φυσικά καλώς τα έβγαλε, γιατί είναι μοναδικός στο είδος του και γιατί εργάστηκε με βάση τις συνθήκες της ελεύθερης αγοράς. Και μη μου πεις , αρκετές φορές το εισιτήριο ή το μπουκάλι έτσουζε … λιγάκι. Οι απόψεις του όμως για τον κακό καπιταλισμό δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο. Ούτε για την «καλή» αριστερά. Θεωρώ υποκρισία να είναι «αγανακτισμένοι» άνθρωποι που εκμεταλλεύτηκαν -και καλώς- το συγκεκριμένο σύστημα και κέρδισαν πολλά.

2) Για τη Βουλγαρία δεν τα λέω εγώ. Το «Πρώτο Θέμα» μόνο συριζέικη προπαγάνδα δεν κάνει. (http://www.protothema.gr/greece/article ... n-xanthi-/). Αλλά και «Σύμφωνα με δημοσίευμα του «Έθνους της Κυριακής», οι καθαρές αποδοχές του καλλιτέχνη ήταν 16.500 ευρώ, ενώ οι κρατήσεις που έγιναν ήταν μόλις 17 ευρώ. Έτσι η εταιρεία The Brain Co Southeast Europe Ltd με ΑΦΜ Βουλγαρίας 203356523 έβαλε στα ταμεία της 16.483 ευρώ!». Αλλά και έτσι να έγινε αν ήταν νόμιμο, γιατί όχι. Ηθικό πάντως , δεν ήταν…

3) Διάβασες τις δηλώσεις του Ζουγανέλη στην ΕΡΤ για τον Κοτζιά; «Μακάρι όλοι οι πολιτικοί μας να είχαν τη σοφία του», είπε! Τέλος πάντων… Αλλά και ο Βασίλης; Τόσα γίνονται κάθε μέρα και δεν τον άκουσα να πάρει θέση για τίποτε. Ούτε καν για τη Μακεδονία.

4) Σε ό,τι αφορά τον στίχο, αν ήθελε αυτός να αφορά τους πραγματικά «καθαρούς» πολίτες αυτής της χώρας που δεν εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις για να διοριστούν να οικονομήσουν, να κλέψουν το κράτος κτλ. θα το δεχόμουν. Όμως είναι σχεδόν προσωποποιημένος στους δυο τους και δεν το δέχομαι. Αλλωστε η κρίση έφερε τα μνημόνια και όχι τα μνημόνια την κρίση. Και η κρίση είχε συγκεκριμένα αίτια, τα οποία ο Βασίλης -όπως προκύπτει από τις συνεντεύξεις του – δεν καυτηρίασε ποτέ. Το μόνο που έκανε είναι να κολακεύει τον «λαό» και να λέει ότι φταίνε οι ξένοι, τα συμφέροντα, ο καπιταλισμός κτλ. Έλεος…

5) Τον Βασίλη τον παίρνω πάντα στα σοβαρά, πολλά χρόνια τώρα και δεν τον άφησα ποτέ, παρόλες τις διαφωνίες μου με κάποιες επιλογές η συνεργασίες του. Και ακριβώς επειδή τον παίρνω στα σοβαρά δίνω και μεγάλη σημασία στον στίχο του. Και τώρα νομίζω ότι ο στίχος που τραγουδάει είναι υποκριτικός. Άποψη μου. Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε και σ’ αυτό...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 20, 2018 8:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

roadsilver έγραψε:
Δεκτή και η δική σου άποψη άγνωστε συν-ακροατή του φίλου μας Βασίλη. Έχω όμως δικαίωμα να… εξηγηθώ. Νομίζω.

1) Τον Βασίλη δεν τον «κατηγορώ» για τα χρήματα που έβγαλε και που φυσικά καλώς τα έβγαλε, γιατί είναι μοναδικός στο είδος του και γιατί εργάστηκε με βάση τις συνθήκες της ελεύθερης αγοράς. Και μη μου πεις , αρκετές φορές το εισιτήριο ή το μπουκάλι έτσουζε … λιγάκι. Οι απόψεις του όμως για τον κακό καπιταλισμό δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο. Ούτε για την «καλή» αριστερά. Θεωρώ υποκρισία να είναι «αγανακτισμένοι» άνθρωποι που εκμεταλλεύτηκαν -και καλώς- το συγκεκριμένο σύστημα και κέρδισαν πολλά.

2) Για τη Βουλγαρία δεν τα λέω εγώ. Το «Πρώτο Θέμα» μόνο συριζέικη προπαγάνδα δεν κάνει. (http://www.protothema.gr/greece/article ... n-xanthi-/). Αλλά και «Σύμφωνα με δημοσίευμα του «Έθνους της Κυριακής», οι καθαρές αποδοχές του καλλιτέχνη ήταν 16.500 ευρώ, ενώ οι κρατήσεις που έγιναν ήταν μόλις 17 ευρώ. Έτσι η εταιρεία The Brain Co Southeast Europe Ltd με ΑΦΜ Βουλγαρίας 203356523 έβαλε στα ταμεία της 16.483 ευρώ!». Αλλά και έτσι να έγινε αν ήταν νόμιμο, γιατί όχι. Ηθικό πάντως , δεν ήταν…

3) Διάβασες τις δηλώσεις του Ζουγανέλη στην ΕΡΤ για τον Κοτζιά; «Μακάρι όλοι οι πολιτικοί μας να είχαν τη σοφία του», είπε! Τέλος πάντων… Αλλά και ο Βασίλης; Τόσα γίνονται κάθε μέρα και δεν τον άκουσα να πάρει θέση για τίποτε. Ούτε καν για τη Μακεδονία.

4) Σε ό,τι αφορά τον στίχο, αν ήθελε αυτός να αφορά τους πραγματικά «καθαρούς» πολίτες αυτής της χώρας που δεν εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις για να διοριστούν να οικονομήσουν, να κλέψουν το κράτος κτλ. θα το δεχόμουν. Όμως είναι σχεδόν προσωποποιημένος στους δυο τους και δεν το δέχομαι. Αλλωστε η κρίση έφερε τα μνημόνια και όχι τα μνημόνια την κρίση. Και η κρίση είχε συγκεκριμένα αίτια, τα οποία ο Βασίλης -όπως προκύπτει από τις συνεντεύξεις του – δεν καυτηρίασε ποτέ. Το μόνο που έκανε είναι να κολακεύει τον «λαό» και να λέει ότι φταίνε οι ξένοι, τα συμφέροντα, ο καπιταλισμός κτλ. Έλεος…

5) Τον Βασίλη τον παίρνω πάντα στα σοβαρά, πολλά χρόνια τώρα και δεν τον άφησα ποτέ, παρόλες τις διαφωνίες μου με κάποιες επιλογές η συνεργασίες του. Και ακριβώς επειδή τον παίρνω στα σοβαρά δίνω και μεγάλη σημασία στον στίχο του. Και τώρα νομίζω ότι ο στίχος που τραγουδάει είναι υποκριτικός. Άποψη μου. Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε και σ’ αυτό...

εγω θα σταθω στο θεμα Βουλγαριας. ο Βασιλης καταρχην οπως θα ξερεις κανει δεκαδες συναυλιες καθε χρονο, οπως και την συγκεκιμενη χρονια. εγιναν φορολογικοι ελεγχοι και σε αλλες συναυλιες του, οπου δεν βρεθηκε κατι. και ρωταω απο την στιγμη που αναφερεις οτι εχει βγαλει τοσα χρονια πολλα χρηματα (και αλημονο αν δεν εχει βγαλει με τοση δουλεια), εχει αναγκη να μην φορολογηθει για μια και μονο εμφανιση;;;
η εταιρεια διοργανωσης της συναυλιας με αφμ στην Βουλγαρια, ηταν εταιρεια που προσελαβε ο Δημος Ξανθης, και ειπαν στους ανθρωπους του Βασιλη οτι θα πληρωθητε μεσω αυτης της εταιρειας, οπως και εγινε και φορολογηθηκε κανονικα επειτα απο το Ελληνικο κρατος...
αλλα τα ΜΜΕ πως αλλιως να "πουλησουν" την ειδηση;;;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 20, 2018 9:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Παιδιά το θέμα εδώ αφορά τη νέα ψηφιακή κυκλοφορία ενός τραγουδιού!

Για τα περι "Βουλγαρίας" είναι άλλο θέμα και έχουν δωθεί και σχετικές απαντήσεις επίσημα από συνεργάτη του Βασίλη, αλλά και από τον ίδιο το Βασίλη.
Παράθεση:
Η απάντηση συνεργάτη του Βασίλη, για τη συναυλία της Ξάνθης: ΕΔΩ

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση