Το στέκι των φίλων του Βασίλη Παπακωνσταντίνου

... since 1999
Τώρα είναι Δευ Μάιος 20, 2019 9:10 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη 1 2
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 30, 2018 1:43 pm 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Γιατί ανέκδοτη εκτέλεση? Αφού το γράφει και μέσα ότι είναι "δανεισμένο" από δίσκο ;)
δεν το προσεχα , τ ακουσα καπως πιο καθαρα με αλλο τονο :)

Δε θα με γνωρίσεις θα με δεις
είμαι κυνηγός κι ονειρευτής

μη σε παγιδέψουν σε καμιά βιτρίνα
και σε παραδείσους μου χαθείς

Δε ζω με τους νόμους σας
τα χαρτιά και τ'άστρα,
για να τη βολέψω,
εγώ δε νοιάζομαι...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 02, 2019 8:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο Mέλος
Νέο Mέλος
Άβαταρ μέλους

Bλέποντας την παράσταση που έδειξε τελευταία η τηλεόραση απο την ακτή Πειραιώς (με έναν άθλιο Ζουγανέλη – το ξεπερασμένο και χυδαίο χιούμορ του δεν συγκινεί πια κανέναν- έναν «μια από τα ιδιά» σταροβα, εναν βαρετότατο μαχαιριτσα) δεν μπόρεσα να μην ξεχωρίσω κάποιες ερμηνείες του Βασιλη που πραγματικά είχαν να πουν κάτι παραπάνω από το σύνηθες. Επίσης μου άρεσαν οι μικρές εισαγωγές αλλά και η κίνησή του σε κάποια τραγούδια, αν λάβει κάνεις υπόψη του ότι μέχρι πρότινος ήταν σχεδόν ανύπαρκτη.

Δεν μπόρεσα να μην σκεφτώ, λαμβάνοντας υπόψη αυτό που κάνει ο Σπρίνγκστην εδώ και ενάμισι χρόνο στο Μπροντγουαίη, πόσο ωραίο θα ήταν να έκανε και ο Βασίλης κάτι ανάλογο. Ενα πιάνο, μια κιθάρα και μικρά αποσπάσματα απο τη βιογραφία του ή την ιστορία των τραγουδιών του που θα ήταν επιλεγμένα για μεγάλες ερμηνείες (εδώ βέβαια έχω πολλές επιφυλάξεις αν κρίνω από το πώς επενδύει τα προγράμματά του) έχω την εντύπωση πως θα άφηναν ανεξίτηλα το στίγμα τους στο κοινό.

Το «αφεντικό» έδειξε πάντως τον δρόμο...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 04, 2019 1:07 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο Mέλος
Νέο Mέλος
Άβαταρ μέλους

μπα,το ξανάκανε με ακουστικό ήχο αρκετές φορές(σειρήνες ,κάτι έλεγε,ηρώδειο ,καμιά αξία,με τη ζεκίνογλου μόνο σε φοιτητοκαταστάσεις,αρκετά καλό) καλύτερα να βάλει κι άλλους μουσικούς στις συναυλίες να γεμίσει ο ήχος..αυτό με τις χαραγμένες στιγμές ενδιαφέρον είναι ,αλλά ο μπρους έχει βγάλει ένα σωρό από υπεργαμάτες συναυλίες ,έβγαλε ανέκδοτα κομμάτια κτλ.θα μπορούσε κι ο μπιλ να βγάλει ανέκδοτα κομμάτια ή και δίσκους ολόκληρους από συρτάρια ή από συναυλίες.άσε που χωρίς μπάντα στο μπρόντγουεη,ακούω μόνο τα κέιμενα και προσπερνάω τα τραγούδια..

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 04, 2019 11:39 am 
Χωρίς σύνδεση
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Άβαταρ μέλους

Παιδιά, δεν ξέρω αλλά έχω την αίσθηση οτι απο δω και πέρα πρέπει να περιμένουμε πολλές εκπλήξεις απο τον Βασίλη...δισκογραφικές εννοώ..μάλλον πέρα απο καινούρια τραγούδια που ελπίζω να βγάλει έχει αρχίσει να ψάχνει το μουσικό του αρχείο και να βγάζει στο φώς διαμαντάκια παλιά και ξεχασμένα και ίσως και ακυκλοφόρητα...μακάρι στο άμεσο μέλλον να έχουμε περισσότερες τέτοιες εκπλήξεις....όσον αφορά το "Χαραγμένες στιγμές" είναι ένας πολύ συμπαθητικός δίσκος που η αλήθεια είναι πως δεν λέει και τραγικά πολλά, αλλά όταν τον ακούς νιώθεις πως είναι πολύ "βασιλικός" δίσκος απο πολλές απόψεις...είναι κάτι συλλεκικό που δεν πρέπει να λείπει απο την δισκοθήκη μας...και οι ενορχηστρώσεις στα παλιότερα τραγούδια του απο συμμετοχές είναι πολύ ωραίες..συγχαρητήρια στον Ανδρέα Αποστόλου...το Epitaph δεν ξέρω....αυτό το κομμάτι με ανατριχιάζει και είμαι πολύ περήφανος που το ακούω απο την φωνή του Βασίλη.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 08, 2019 7:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
Super Μέλος
Super Μέλος
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:

Επίσης μου άρεσαν οι μικρές εισαγωγές αλλά και η κίνησή του σε κάποια τραγούδια, αν λάβει κάνεις υπόψη του ότι μέχρι πρότινος ήταν σχεδόν ανύπαρκτη.

Δεν μπόρεσα να μην σκεφτώ, λαμβάνοντας υπόψη αυτό που κάνει ο Σπρίνγκστην
Ανυπαρκτη η κινηση του Βασίλη στα λαιβ? Ο τύπος δεν σταματούσε να τρέχει και να χοροπηδάει μέχρι και μερικά χρόνια πριν. Πλέον είναι σχεδόν 70, λογικό είναι να είναι στατικός.

Όσο για τις δισκογραφικές εκπλήξεις που περιμένετε... εε από που βγήκε αυτό το συμπέρασμα?

Για τα λαιβ τα χουμε πει 1000000 φορές. Αν θέλει μπορεί. Προφανώς δεν θέλει και είναι ικονοποιημένος με αυτήν την έντεχνη μετριότητα με το """"ροκ"""" κάλυμμα.

Το έπιταφ γ@μησε εννοείται!

things we believe we will never betray

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 08, 2019 8:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

το epitaph το εχω λιωσει και φυσικα ειναι ηχο κλησεις, απλα το απογειωσε η φωνη και η ερμηνεια του... περιμενουμε περισσοτερες και καλυτερες εκπληξεις στα επομενα συλλεκτικα βινύλια που θα κυκλοφορησει!

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη 1 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: