Το στέκι των φίλων του Βασίλη Παπακωνσταντίνου

... since 1999
Τώρα είναι Τετ Οκτ 17, 2018 12:20 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 65 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη 1 2 3 4 5 Επόμενη
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 28, 2017 2:32 am 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Βρείτε το δίσκο σε όλα τα ψηφιακά καταστήματα και τις streaming υπηρεσίες:
Εικόνα
Παράθεση:
Κάντε κλικ στην εικόνα ή πατήστε ΕΔΩ

και για να σας τον στείλουμε σπίτι σας,
δώστε την παραγγελία σας στο: mail.rainmusic@gmail.com

(Στείλτε: Ονοματεπώνυμο / Διεύθυνση αποστολής / Τηλέφωνο επικοινωνίας)

ή τηλεφωνήστε στο 211 8002539

Παράθεση:
Μαζί με το ΝΕΟ δίσκο, θα παραλάβετε και έναν ακόμα δίσκο
του Βασίλη Παπακωνσταντίνου ΔΩΡΟ, στην τιμή των 10 €

(+ 1,5 € τα ταχυδρομικά έξοδα)

Πληροφορίες για το δίσκο: ΕΔΩ

Vasilisp.com Επίσημη ιστοσελίδα
Νέος δίσκος | Όλα είναι για μας

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 28, 2017 8:20 pm 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Coro έγραψε:
Επέστρεψε ο Βασίλης στη Minos?

-enemy_of_god- έγραψε:
Μίνος Εμι? Η ρειν μιουσιζ του Βασίλη δεν είναι? Έχει δική του εταιρία και βγάζει δίσκο από άλλη?

Ο δίσκος κυκλοφορεί και από την Minos EMI και από την Rain Music!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 29, 2017 8:26 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο Mέλος
Νέο Mέλος
Άβαταρ μέλους

Άκουσα τον δίσκο προσεκτικά. Αρκετές φορές.

Το «Άνοιξε τον δρόμο» με συγκίνησε. Το ίδιο και το «Όλα είναι για μας». Τραγούδια με πολύ καλό στίχο, θυμίζουν μεν κάποια άλλα, είναι όμως και διαφορετικά. To πρώτο για όλες εκείνες τις συναντήσεις που αναβάλλουμε, το δεύτερο σπαρακτικό. Ερμηνεία εκθαμβωτική.

Το «Θα φύγω εγώ» παλιομοδίτικο, χωρίς κάτι το ενδιαφέρον. Το ακούς μια φορά και τέλος.

Ο «Ιούλιος» τι θέλει να πει; «Μη κλειδώνεις πίσω σου την πόρτα, είν’ αργά δε θα ξαναγυρίσεις, η αυλή σου θα γεμίσει άγρια χόρτα κι εσύ αλλού θα αγαπάς κι αλλού θα ζήσεις». Αναφέρεται μήπως στους νέους επιστήμονες που φεύγουν για να ζήσουν αξιοπρεπώς εκτός συνόρων; Αν ναι, τι τους λέει; Ανέξοδα ευχολόγια. Μείνε εδώ. Χαίρω πολύ! Θέλει κανείς να φύγει από τον τόπο του; Για να το κάνει έχει λόγο. Κι εδώ να κάνει τι ακριβώς; Να γίνει Καρανίκας στη θέση του Καρανίκα;

Οι «Προσευχές» έχουν ένα ιδιαίτερο στίχο για το πρόβλημα της… άλλης μετανάστευσης. Δεν σου μένει όμως.

Τα «Παιδιά» είναι ένα αδιάφορο τραγούδι. Νοηματικά θέλει να θυμίσει Σιδηρόπουλο. «Κάποτε θαρθουν να σου πουν… έχε το νου σου στο παιδί, κλείσε την πόρτα με κλειδί ψέματα λένε…» Τα γνωστά. Για όλα φταίνε οι άλλοι…

Τα «Χέρια» είναι ένα δυνατό τραγούδι με πολύ καλή ερμηνεία. Πόσες φορές όμως θα ξαναγυρίσεις σ’ αυτό;

Το «Αυτά που έχουμε ζήσει» μπορεί να είχε καλές προθέσεις αλλά ξεφούσκωσε γρήγορα. Δεν μου άφησε κάτι ιδιαίτερο. Νομίζω πως η χημεία με την Αντωνοπούλου δεν λειτούργησε.

Το «Αυτό που περιμένουμε» είναι ένα καλό τραγούδι. Ευρηματικό σε στίχο και με καλή ερμηνεία. Και πάλι όμως χωρίς τη στόφα του μεγάλου τραγουδιού, του διαχρονικού.

Η «Φλόγα» πολύ κακή επιλογή. Δεν λες ένα τραγούδι που το είπε άλλος και μάλιστα πρόσφατα και εξαιρετικά. Ερμηνεία μέτρια από τον Βασίλη, καλύτερα να έλειπε. Δεν υπήρχε ένα άλλο τραγούδι να κλείσει τον δίσκο;

Συμπέρασμα πρώτο (Εννοείται εντελώς προσωπικό): Ο Βασίλης χρειάζεται ανανέωση. Κι αυτή δεν γίνεται με τα λαϊκά -βαριά ή ελαφριά- ούτε με τα Δημοτικά ή τα Κρητικά.

Kι όταν λέμε ανανέωση εννοούμε ΚΑΛΑ τραγούδια στο δικό του, όμως, ύφος. Δεν χρειάζεται άλλο ύφος ο Βασίλης. Τραγούδια χρειάζεται. Μα, θα πει κάποιος, έχει πει πολλά τελευταία. Και σε δίσκους άλλων (Λάκης Π., Εκείνος κι Εκείνος, Κανάρης, Ι.Σιδηρόπουλος, Μπικάκης, Τσιλίκης, Παπαδημητρίου, Πλιάτσικας, Ρασούλης κτλ) και σε δικούς του. Βάλε τα «Χάρτινα Δεσμά», τις «Ξυπόλητες ψυχές» ή τον δίσκο με τον Ψαραντώνη (που έγιναν απλώς για να γίνουν).
Από αυτά όλα όμως ποια θα μείνουν;Ποια θα τραγουδηθούν; Ελάχιστα. Ούτε ο ίδιος τα τραγουδάει δεύτερη φορά. Εδώ δεν τραγουδάει κομμάτια από τον «Δραπέτη» που είναι εξαιρετικά. Μείναμε με το «Χρόνια Πολλά» και τη «Σφεντόνα».Κι αυτό είναι επίσης κάτι που πρέπει να αλλάξει.

Συμπέρασμα Δεύτερο: Καλός ο Ιωάννου αλλά… φτάνει για τώρα. Υπάρχουν νέοι, ταλαντούχοι, δημιουργοί που μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Αρκεί να τους δοθούν ευκαιρίες.

Στο σύνολο του δίσκου πάντως δεν διακρίνει κανείς κάποια αισιοδοξία, κάποια πρόταση. Ανακυκλώνεται για μια φορά ακόμη η θεματολογία του στιχουργού, χωρίς μουσικές εκπλήξεις ούτε σε σχέση με τα όργανα ούτε με τη μελωδία.

ΥΓ1. Αρχίζεις τον δίσκο με το «Ολα είναι για μας»; Δεν θα το έκανα ποτέ.

ΥΓ.2 Το εξώφυλλο όμορφο αλλά μου θύμισε έντονα το εξώφυλλο του βιβλίου της Μ.Γιώτη «Μια καρδιά». Ασπρόμαυρο, με ένα παιδάκι που κρατάει ένα κόκκινο μπαλόνι.

ΥΓ3.Η ηχογράφηση εντελώς μέτρια. Πού είσαι Αρχοντάκη…

Εννοείται ότι τον Βασίλη θα τον αγαπάμε ό,τι κι αν κάνει. Αλλά νιώθω ότι αυτό δεν φτάνει πια. Πρέπει να βρει νέα πνοή, να πιάσει και πάλι τον σφυγμό, να δώσει πάθος και τρυφερότητα μαζί... να μας συγκλονίσει για μια ακόμη φορά. Κι όταν αυτό θα 'ρθει θα το έχουμε όλοι καταλάβει και δεν θα χρειάζεται καν να γράψουμε εντυπώσεις.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 30, 2017 10:11 am 
Χωρίς σύνδεση
Super Μέλος
Super Μέλος
Άβαταρ μέλους

Δεν έχω ακούσει τον δίσκο πέρα από μιάμιση φορά στο γιουτιουμπ. Περιμένω να μου ρθει το σντ πρώτα και να διαμορφώσω άποψη μετά. Αυτό που άκουσα όμως δεν μου άρεσε. Δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά δεν είναι το στυλ μου, και το κυριότερο, ΔΕΝ είναι το στυλ του Βασίλη.

Συφμωνώ με τον redbaloon για τις τελευταίες δουλειές και για το τι φταίει. Να συμπληρώσω τα εξής:
Οι παλιές δουλειές του Βασίλη, αυτές που αγαπάμε και λατρεύουμε, περίπου μέχρι τις χαμένες αγάπες, είχαν πολλούς συντελεστές (νταξ, με μερικές εξαιρέσεις). Κάθε δίσκος είχε πολλούς στιχουργούς και συνθέτες. Και πρωτοεμφανιζόμενους.

Τώρα από τα βατόμουρα και μετά, σε κάθε δίσκο έχει εναν στιχοργό και εναν συνθέτη. Κουράσε αυτό. (εξαίρεση οι δραπέτες και το παιχνίδι παίζεται).

Επίσης, φτάνει με τον Ιωάννου.Πολύ καλός στις αρχές, περίπου μέχρι την θάλασσα στην σκάλα. Μετά κούρασε. Ακόμα και όταν έχει ωραία νοήματα, είναι βαρετός και αδιάφορος (και πολύ εντεχνος :-p ).

Δώσε ευκαιρία σε νέους δημιουργούς, δούλεψε μαζί τους, πειραματίσου, αλλά πάντα με βαση τον ήχο και το στυλ σου. Και οχι από υποχρέωση όπως στην αφετηρία (που είναι και ο πιο βαρετός δίσκος για μένα).

Νομίζω οτι οι ανθρωποι γυρω από τον βασίλη παίζουν σημαντικό ρόλο σε αυτήν την καινούρια στροφή των τελευτίων 10- -15 ετών. Σαν να του δίνουν λάθος συμβουλές και να τον επιρεάζουν αρνητικά. Η μπορεί απλώς ο ίδιος όντως να μην γουστάρει πια το παλιό στυλ, και να έιναι όντως συνειδητή η στροφή προς το έντεχνο.

things we believe we will never betray

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 01, 2017 12:40 am 
Χωρίς σύνδεση
Σταθερό Μέλος
Σταθερό Μέλος
Άβαταρ μέλους

-enemy_of_god- και redbaloon, συμφωνώ σχεδόν σε όλα που γράψατε. Πριν 10 με 15 χρόνια ακόμα θα προσπαθούσα να δικαιολογήσω τα πάντα, ό,τι θα μπορούσε να είχε σχέση με τον Βασίλη. Ακόμη και σε κάποιον δίσκο που δεν βρήκε ανταπόκριση θα έψαχνα κάτι καλό και θα τον υπερασπιζόμουν.
Τώρα πλέον κοντεύω τα 40, μπορεί να αισθάνομαι κι εγώ πολλές φορές έφηβος, όμως θέλω να πιστεύω ότι οι κρίσεις και γενικά οι κριτικές μου αισθήσεις αναπτύχθηκαν και πέρα από τον ΘΕΟ Βασίλη, έγινε απλά ο Βασίλης. Ένας άνθρωπος για τον οποίο τρέφω τεράστιο σεβασμό.... κάποτε μιλήσαμε και για τα παιδιά μας, όμως πλέον είμαι σε θέση να έχω άποψη όσων αφορά τις μουσικές επιλογές και όλα αυτά που αναφέρατε και οι δύο.
-enemy_of_god-, γράφεις:
Παράθεση:
Νομίζω ότι οι άνθρωποι γύρω από τον Βασίλη παίζουν σημαντικό ρόλο σε αυτήν την καινούρια στροφή των τελευταίων 10- -15 ετών. Σαν να του δίνουν λάθος συμβουλές και να τον επηρεάζουν αρνητικά. Η μπορεί απλώς ο ίδιος όντως να μην γουστάρει πια το παλιό στυλ, και να είναι όντως συνειδητή η στροφή προς το έντεχνο.

Δεν διαφωνώ, απλά θέλω να προσθέσω πως ο Βασίλης είναι και 67 χρονών. Όσο και να μη θέλουμε να το πιστεύουμε, σε τρία χρόνια κλείνει τα 70!
Παιδιά μεγάλωσε.... είναι μια πικρή αλήθεια και πιστεύω ότι συν αυτών των άλλων που ανέφερες προπαντός εσύ -enemy_of_god-, θα πρέπει να έχουμε και την ηλικία του στο πίσω μέρος του μυαλού μας που ίσως και αυτή παίζει τον ρόλο της.
Γιατί δεν τραγουδάει τραγούδια από τους καινούριους δίσκους του; Γιατί;
Δεν θέλει; Δεν νομίζω να είναι αυτό. Δεν τα θυμάται καλά να τα πει; Δεν μπορεί να αποδώσει καλά την σκληρότητα ορισμένων; Δεν ξέρω, πείτε μου εσείς.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 01, 2017 8:46 am 
Χωρίς σύνδεση
Μπάστακας
Μπάστακας
Άβαταρ μέλους

Δεν νομίζω να έχει να κάνει με το αν μπορεί να τα αποδώσει. Διότι στο 9:05 είπε δύσκολα τραγούδια (Μαμά, Που είσαι), χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Ωστόσο νομίζω πως αυτό που χρειάζεται είναι να μειώσει τον αριθμό των ζωντανών του εμφανίσεων μιας και η κούραση φαίνεται όταν δεν κάνει διάλειμμα.

Τώρα το γιατί δεν λέει καινούρια τραγούδια, ίσως να έχει να κάνει με το οτι δεν μπορεί να τραγουδά 4 ώρες πλέον και στις 2-2:30 ωρες είναι αδύνατο να τα χωρέσει όλα. Ίσως αυτό να αλλάξει φέτος επειδή θα είναι μόνος του. 2015 βγήκε με το Θηβαίο και το 2016 με το Ζουγανέλη. Το 2013 είπε και τη Σόφη και το Αλκοόλ η Βροχή κτλ, ενώ το 2014 είπε το παραμύθι της βεντάλιας και το χαίρε υπουργέ. Οπότε ίσως απλά να είναι θέμα χρόνου.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 01, 2017 9:26 am 
Χωρίς σύνδεση
Μόνιμο Μέλος
Μόνιμο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

τη συνταγή της εξουσίας που φοβίζει !!!

Μικρός θεός, αράχνη και ιστός
Λειψός, κλειστός, της γλώσσας ποταμός
Καφές πικρός στο στόμα καθενός
γυμνός, γυμνός, καθρέφτης κι ουρανός !!

Στα συγκαλά σου ήρθες
έχεις γερή κράση
τους τα έχωνες στη φέξη
τώρα τα χώνεις και στη χάση !!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 01, 2017 10:43 am 
Χωρίς σύνδεση
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Giorgos(Koki) έγραψε:
Εικόνα

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 01, 2017 5:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Άβαταρ μέλους

Δεν τον έχω ακούσει τον δίσκο ακόμα, περιμένω με ανυπομονησία να έρθει και εδώ πάνω στα Γιάννενα!!!Απλά είναι ενδιαφέρουσα η συζήτηση που διεξάγεται και θα ήθελα να πώ την άποψη μου.Συγνώμη αν σας κουράσω με το μέγεθος του κειμένου.Πρώτα απο όλα, δεν νομίζω να είναι τόσο κακός όσο περιγράφετε ο νέος δίσκος...ίσως είναι διαφορετικός απο προηγούμενους του Βασίλη, αλλά αν αναλογιστείτε απο το 1975 μέχρι το 2000, την δισκογραφία του, έχει κάνει πολλούς όχι και τόσο ροκ δίσκους...."Αγροτικά", "Της εξορίας", "Αρμενία", "Ατρείδες", "Καρυωτάκης", ακόμα και οι τρείς τελευταίοι της δεκαετίας του '90 είχαν στοιχεία έξω απο το "ρόκ".Αλλά ακόμα και ο δίσκος που τον καθιέρωσε ως τον Βασιλη που ολοι γνωρίζουμε, ο ομώνυμος του το 1978, δεν ήταν εξ ολοκλήρου "ρόκ".Γιατί όμως δεν λέμε για αυτούς;;;Γιατί μπορεί να μην ήταν εντελώς "ρόκ", αλλά είχαν μέσα τραγουδάρες, άρτια παραγωγή και ο Βασίλης έλεγε τα τραγούδια τους στις συναυλίες του.Άρα λοιπόν αν ένας δίσκος έχει όλα τα παραπάνω, γιατί δεν είμαστε ευχαριστημένοι;Πρέπει ντε και καλά να έχει γκάζια και ηλεκτρικές κιθάρες που παίρνουν φωτιά;;;Ναι και εγω αυτό προτιμώ...έναν Βασίλη εκρηκτικό και φλεγόμενο, αλλά αν το "Ολα είναι για μας" έχει ωραία τραγούδια και ωραία παραγωγή θα τον αγαπήσω.Και εξάλλου ποιός ορίζει τι είναι το "ρόκ";;;Δηλαδη το "Βικτώρια" και το "Δώσαμε" είναι ρόκ, αλλά και η "Απεργία" και τα "Κορίτσια στα αζήτητα" είναι ρόκ.Θέλω να πώ πω ρόκ ειναι οτι σχολιάζει, κατακρίνει και καυτηριάζει τα κακώς κείμενα της εποχής(πολιτικά, κοινωνικά), ρόκ είναι οτι σου δίνει κουράγιο να συνεχίσεις ασχετα απο τις δυσκολίς που μπορεί να έχεις, ρόκ είναι ένα τραγούδι που μιλάει για τον αληθινό έρωτα...και αν ο δίσκος έχει τέτοια τραγούδια απλά με άλλη ενορχηστρωτική προσέγγιση και πάλι θα μου αρέσει...γιατί τελικά όλα είναι θέμα ενορχήστρωσης...το "Δε σε γουστάρω" με την ίδια μουσική μπορει να γίνει μπαλάντα και το "Πάψε με την ίδια πάλι μουσική μπορεί να γίνει heavy metal....αυτά.... Υ.Γ.Δεν νομίζω πως ο Βασίλης βαρέθηκε τα ηλεκτρισμένα τραγούδια, στο κάτω-κάτω δύο χρόνια είχε καταπιαστεί με ένα σχεδόν heavy metal project(τον "Δραπέτη"), απλά όπως πάντα τα τελευταία 40 χρόνια πειραματίζεται.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 02, 2017 11:48 am 
Χωρίς σύνδεση
Μόνιμο Μέλος
Μόνιμο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Δυο λόγια πέρα από τον χαβαλέ κι από μένα.

Μία πρώτη διαπίστωση.Ο δίσκος είναι λαικός-λαικότροπος και για να είμαστε πιο σωστοί είναι ο λαικός δίσκος που προσπαθεί χρόνια να βγάλει ο Βασίλης αλλά εώς τώρα τα αποτελέσματα ήταν άθλια (βλ.Χάρτινα δεσμά)

Δέυτερη διαπίστωση.Ο Καραμουρατίδης δε ρισκάρησε να γράψει ροκ κομμάτια ή έστω να πλησιάσει τον ηλεκτρικό ήχο του Βασίλη.Φόβος;Tεμπελιά; Ισως και να μην μπορεί.

Ο δίσκος όμως είναι πολύ καλός.Ο Ιωάννου γράφει στοχευμένους κι όχι εύκολους στίχους επηρεασμένος σε μεγάλο βαθμό από την προσφυγιά από τη μία και από την μετανάστευση των Ελλήνων από την άλλη(Προσευχές,Τα παιδιά,Τα χέρια,Ιούλιος).Νομίζω πως λόγω θεματολογίας ξέφυγε από την θολή κι αόριστη μελαγχολία που τον χαρακτηρίζει.Ευτυχώς.

Οι μουσικές του Καραμουρατίδη πολύ προσεγμένες και ενορχηστρωμένες εξαιρετικά.Πολύ σημαντικό το οτι οδήγησε τον Βασίλη να τραγουδήσει τα κομμάτια αυτα με τον τον τρόπο που τα τραγούδησε.Ο άνθρωπος τον δούλεψε πολύ τον δίσκο.Μπράβο του γιατί η δουλειά του φαίνεται.

Αυτό όμως που λείπει από τον δίσκο είναι η έκρηξη.Ενώ δηλαδή τα τραγούδια είναι ποιοτικά,διαδέχονται το ένα το άλλο χωρίς ποτέ ο δίσκος να απογειώνεται.Ίσως κάτι πήγε να γίνει με Τα Χέρια αλλά δεν..Υπάρχουν δε και τραγούδια τα οποία είναι παντελώς αδιάφορα όπως το ντουέτο με την Αντωνοπούλου ή Η φλόγα.Ειδικά το τελευταίο δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκε στον δίσκο από τη στιγμή που έχει τραγουδηθεί εξαιρετικά από την Μποφίλιου λίγα χρόνια μόλις πριν κι από τη στιγμή που ο Βασίλης δεν την φτάνει την ερμηνεία της ούτε για πλάκα...

Τελικά όμως το Όλα ειναι για μας είναι ένας δίσκος εξαιρετικός,πολύ καλύτερος από αυτό που περιμέναμε ο οποίος όμως δεν απευθύνεται στο "ηλεκτρικό" κοινό του Βασίλη μα σε εκείνο που βρίσκεται στη μεγάλη του ωριμότητα.Σίγουρα κι οι πρώτοι όμως ακούγοντας τα τραγούδια θα βρούνε κάποιο μαξιλάρι να ακουμπήσουν.

Υ.Γ. Αξίζουν νομίζω συγχαρητήρια στην Νατάσσα Μποφίλιου για τις τόσο όμορφες δέυτερες που έκανε στο Θα φύγω εγω και στον Ιούλιο.Συγκινητική.Μακάρι να την ξαναδούμε σε δίσκους του Βασίλη και γιατί όχι και σε live συνεργασία.

Υ.Γ.2 Το εξώφυλλο εξαιρετικό και πολύ σχετικό με το περιεχόμενο του δίσκου.

τη συνταγή της εξουσίας που φοβίζει !!!

Μικρός θεός, αράχνη και ιστός
Λειψός, κλειστός, της γλώσσας ποταμός
Καφές πικρός στο στόμα καθενός
γυμνός, γυμνός, καθρέφτης κι ουρανός !!

Στα συγκαλά σου ήρθες
έχεις γερή κράση
τους τα έχωνες στη φέξη
τώρα τα χώνεις και στη χάση !!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 05, 2017 1:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Giorgos(Koki) έγραψε:
Δυο λόγια πέρα από τον χαβαλέ κι από μένα.

Μία πρώτη διαπίστωση.Ο δίσκος είναι λαικός-λαικότροπος και για να είμαστε πιο σωστοί είναι ο λαικός δίσκος που προσπαθεί χρόνια να βγάλει ο Βασίλης αλλά εώς τώρα τα αποτελέσματα ήταν άθλια (βλ.Χάρτινα δεσμά)

Δέυτερη διαπίστωση.Ο Καραμουρατίδης δε ρισκάρησε να γράψει ροκ κομμάτια ή έστω να πλησιάσει τον ηλεκτρικό ήχο του Βασίλη.Φόβος;Tεμπελιά; Ισως και να μην μπορεί.

Ο δίσκος όμως είναι πολύ καλός.Ο Ιωάννου γράφει στοχευμένους κι όχι εύκολους στίχους επηρεασμένος σε μεγάλο βαθμό από την προσφυγιά από τη μία και από την μετανάστευση των Ελλήνων από την άλλη(Προσευχές,Τα παιδιά,Τα χέρια,Ιούλιος).Νομίζω πως λόγω θεματολογίας ξέφυγε από την θολή κι αόριστη μελαγχολία που τον χαρακτηρίζει.Ευτυχώς.

Οι μουσικές του Καραμουρατίδη πολύ προσεγμένες και ενορχηστρωμένες εξαιρετικά.Πολύ σημαντικό το οτι οδήγησε τον Βασίλη να τραγουδήσει τα κομμάτια αυτα με τον τον τρόπο που τα τραγούδησε.Ο άνθρωπος τον δούλεψε πολύ τον δίσκο.Μπράβο του γιατί η δουλειά του φαίνεται.

Αυτό όμως που λείπει από τον δίσκο είναι η έκρηξη.Ενώ δηλαδή τα τραγούδια είναι ποιοτικά,διαδέχονται το ένα το άλλο χωρίς ποτέ ο δίσκος να απογειώνεται.Ίσως κάτι πήγε να γίνει με Τα Χέρια αλλά δεν..Υπάρχουν δε και τραγούδια τα οποία είναι παντελώς αδιάφορα όπως το ντουέτο με την Αντωνοπούλου ή Η φλόγα.Ειδικά το τελευταίο δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκε στον δίσκο από τη στιγμή που έχει τραγουδηθεί εξαιρετικά από την Μποφίλιου λίγα χρόνια μόλις πριν κι από τη στιγμή που ο Βασίλης δεν την φτάνει την ερμηνεία της ούτε για πλάκα...

Τελικά όμως το Όλα ειναι για μας είναι ένας δίσκος εξαιρετικός,πολύ καλύτερος από αυτό που περιμέναμε ο οποίος όμως δεν απευθύνεται στο "ηλεκτρικό" κοινό του Βασίλη μα σε εκείνο που βρίσκεται στη μεγάλη του ωριμότητα.Σίγουρα κι οι πρώτοι όμως ακούγοντας τα τραγούδια θα βρούνε κάποιο μαξιλάρι να ακουμπήσουν.

Υ.Γ. Αξίζουν νομίζω συγχαρητήρια στην Νατάσσα Μποφίλιου για τις τόσο όμορφες δέυτερες που έκανε στο Θα φύγω εγω και στον Ιούλιο.Συγκινητική.Μακάρι να την ξαναδούμε σε δίσκους του Βασίλη και γιατί όχι και σε live συνεργασία.

Υ.Γ.2 Το εξώφυλλο εξαιρετικό και πολύ σχετικό με το περιεχόμενο του δίσκου.

Γιωργο συμφωνω με αυτα που γραφεις, λειπει η εκρηξη, οι στιχοι και η μουσικη ειναι καταπληκτικα, και η ενορχηστροση. ειναι λαικος δισκος, μερικα κομματια σε φερνουν σε κλιμα "χαρτινα δεσμα" αλλα καμια σχεση συγκρισης εννοειτε αυτων των δυο.
διαφωνω στο οτι ο Βασιλης δεν φτανει την ερμηνεια της Νατασσα ουτε για πλακα. την φλογα την ερμηνευσε ανταξια, εξαλλου δεν ειναι και καποιο ερμηνευτικα δυσκολο κομματι...
εξαιρετικες ερμηνειες κατα καιρους απο την Μποφιλιου, μακαρι να τους δουμε μαζι καποια στιγμη, αλλα ερμηνευτικα σε συλογικο βαθμο δεν υπαρχει θεμα συγκρισεις με τον Βασιλη, οχι η Νατασσα αλλα η οποιαδηποτε Νατασσα...
παντως εκλαψα απο τα γελια με τις προηγουμενες δημοσιευσεις μερι Μποφιλιου :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 06, 2017 11:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Άβαταρ μέλους

Aκουσα επιτέλους τον νέο δίσκο και έχω να πώ πως είναι εξαιρετικός!!!Ξεκινάει με την ανατριχιαστική ομότιτλη μπαλάντα, που πραγματικά απο την πρώτη στιγμή που την είχα ακούσει στον Alpha είχα πάθει πλάκα.Είναι ίσως η καλύτερη ερωτική μπαλάντα της δεκαετίας του 2010.Ακολουθούν οι "Προσευχές", ένα τραγούδι για τα παιδιά που φεύγουν στο εξωτερικό.Να τονίσω πως τώρα μιλάω κυρίως για τις μουσικές...πραγματικά το πόσο με τρελαίνει η μουσική αυτου του κομματιού δεν λέγεται.Ίσως συνθετικά να είναι η πιο δυνατή στιγμή του δίσκου.Για ακόμα μία φορα ο Βασίλης αποδεικνύει πόσο υπέροχα μπορεί να ερμηνεύσει ένα βαρύ λαικό τραγούδι."Τα παιδιά" είναι ένα επίσης όμορφο τραγούδι του δίσκου, ένα ζειμπέκικο με πρωτότυπη θα έλεγα μελοποίηση των στίχων.Εντάξει το επόμενο είναι το κολλητικό "Αυτό που περιμένουμε".Πολυ ωραίο τραγούδι, με υπέροχα βιολιά, που όμως δεν είναι καλύτερο απο τα τρία πρώτα.Ο "Ιούλιος" είναι μία περίεργη μπαλάντα, δύσκολη να την αποδεχτείς με το πρώτο άκουσμα, όμως με μία δεύτερη ακρόαση εγώ προσωπικά την αγάπησα.Το επόμενο ερωτικό τραγούδι είναι ίσως η πιο συγκινητική στιγμή του δίσκου.Ο κλασσικός ερωτικός Βασίλης που όλοι ξέρουμε.Στο επόμενο τα πράγματα χαλάνε ελαφρώς...η χαρούμενη, όχι και τόσο πρωτότυπη μελωδία αυτού του απτάλικου δεν μου λέει και κάτι, αλλά το ρεφρέν είναι γαμάτο.Αυτό το τραγούδι είναι τουλάχιστον απο εμένα αποδεκτό λόγω του ρεφρέν του κυρίως.Το επόμενο χασάπικο μάλλον είναι η πιο μελανή, για μένα, στιγμή του δίσκου.Το σώζουν οι καλοί στίχοι και η εξαιρετική ερμηνεία του Βασίλη.Πάμε στο όμορφο ντουέτο με την Ρίτα Αντωνοπούλου.Εγώ το λάτρεψα!!!Οντως δεν οδηγεί κάπου-το ρεφρέν είναι κατώτερο απο τα κουπλέ- αλλά είναι τόσο υπέροχη η μουσική, τόσο ωραίοι στίχοι, και οι φωνές τους δένουν άρτια μεταξύ τους.Κλείνουμε με την δυναμική "Φλόγα".Χωρίς υπερβολή με ενορχήστρωση "Δραπέτη", αυτο το τραγούδι ήταν άνετα μια ξεγυρισμένη hard ροκιά.Καταπληκτικό ρεφρέν!Οσον αφορά τους στίχους.....κλασσικός Ιωάννου...δεν έχει νόημα να ξανασυνεργαστούν....οι στίχοι του είναι τις περισσότερες φορές αδιάφοροι...δεν διηγούνται ούτε μία ιστορία....οι ενορχηστρώσεις μαγευτικές!!!Η παραγωγή αξιοπρεπέστατη, αλλά σαν τον Αρχοντάκη κανένας!!!Οι μουσικοί όχι κάτι το ιδιαίτερο...σαν τους μουσικούς του Βασίλη δεν έχει...αλλά όλοι μαζί βγάζουν ένα όμορφο αποτέλεσμα.Η Νατάσσα Μποφίλιου μαγευτική στις δεύτερες φωνές και τέλος.....ο Βασίλης.....σε όλους τους δίσκους είναι δεδομένο πως οι ερμηνείες του είναι φοβερές, αλλά εδώ πρέπει να το τονίσουμε...ο άνθρωπος κάνει πραγματικά κατάθεση ερμηνείας και ψυχής στο μικρόφωνο...τα τραγούδια είναι δύσκολα και έχουν πρωτότυπες και περίεργες ερμηνείες....άψογος!!!Γενικά πρόκειται για έναν εξαιρετικό, μεστό και ολοκληρωμένο δίσκο που κατα την γνώμη μου μπαίνει στην ίδια θέση με το "Ουράνια τόξα κυνηγώ", την "Μετωπική" ακόμα και με το "Να με φωνάξεις".Και επειδή μου αρέσει η ταξινόμηση θα το κάνω όπως ένα παλιό μουσικό site.H Α' διαλογή έχει μικρή διαφορά απο την δεύτερη.Η Α' κυμαίνεται βαθμολογικά στο 9,10/10 και η Β' στο 7,8/10.

Α' διαλογή:"Όλα είναι για μας", "Προσευχές", "Τα παιδιά", "Θα φύγω εγώ", "Η φλόγα"

Β' διαλογή:"Αυτό που περιμένουμε", "Ιούλιος", "Όσα έχουμε ζήσει"

Γ' διαλογή:"Τα χέρια", "Ανοιξε τον δρόμο"

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 13, 2017 6:54 pm 
Χωρίς σύνδεση
Get a life Μέλος
Get a life Μέλος
Άβαταρ μέλους

Έχω ακούσει ήδη τα καινούρια τραγούδια κι είμαι έτοιμος για τις πρώτες εντυπώσεις. Καταρχάς με το που είδα Θέμη Καραμουρατίδη ο νους μου πήγε στο κλίμα της Αρβανιτάκη - δηλαδή πολλές μπαλάντες και κλίμα λιγότερο "άγριο". Δεν έπεσα κι έξω. Οπότε μην περιμένετε κομμάτι στυλ Τι χρώμα έχει, Δε με αφορά ... Σε κάποια σημεία μ' έφερε και στο κλίμα απ' τα χάρτινα δεσμά. Το ντουέτο με τη Ρίτα μου θύμισε λίγο Πόσο μου λείπεις (όχι ο ρυθμός, το κλίμα)
Από το πρώτο άκουσμα ξεχώρισα: Όλα είναι για 'σένα, Αυτό που περιμένουμε, Τα χέρια, Η φλόγα - σίγουρα αδικώ κάποια και χρειάζομαι περισσότερα ακούσματα - κυρίως για να εμβαθύνω στιχουργικά.
Αν ο Βασίλης προβάρει τα καινούρια τραγούδια θα ήθελα να ακούσω το Αυτό που περιμένουμε - το ξεχώρισα πιο πολύ απ' όλα - ακόμα και στιχουργικά.
Οπως και να 'χει τον περιμένω στη Ραφήνα σε οκτώ μέρες και ελάχιστες ώρες.

κλείσε τα μάτια και θα μας βρεις.
Τούτο το τρένο είναι η ζωή μας,
τούτο το τρένο είμαστε εμείς.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 14, 2017 12:46 pm 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

nikoskalp έγραψε:
Αν ο Βασίλης προβάρει τα καινούρια τραγούδια θα ήθελα να ακούσω το Αυτό που περιμένουμε - το ξεχώρισα πιο πολύ απ' όλα - ακόμα και στιχουργικά.
Οπως και να 'χει τον περιμένω στη Ραφήνα σε οκτώ μέρες και ελάχιστες ώρες.

Στις συναυλίες ο Βασίλης παίζει και τραγούδια από τον καινούργιο δίσκο!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2017 3:46 pm 
Χωρίς σύνδεση
Get a life Μέλος
Get a life Μέλος
Άβαταρ μέλους

--------------

Τελικά αδίκησα αρκετά τραγούδια. Με τα ακούσματα αρχίζω και τα ξεχωρίζω καλύτερα. Τώρα μπορώ να εμβαθύνω και

στιχουργικά. Και ξεκινάω με ένα-ένα τραγούδι (υπενθυμίζω - είναι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ... η μαγεία της

στιχουργίας βρίσκεται στο ότι κάποιος άλλος μπορεί να ερμηνεύσει κάτι διαφορετικό ή κάτι παρεμφερές).

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ
Ο Βασίλης απευθύνεται σ' εμάς. Πολλοί πεθύμησαν κάτι από τον παλιό Βασίλη κι αυτό είναι εις γνώση του. Προσπαθεί

και κρατάει επαφή μαζί μας. Τόσα χρόνια δεν παραιτήθηκε όσο κι αν δυσκόλεψαν τα πράγματα. Μας χρειάζεται - είμαστε

το οξυγόνο του (μας έχει πει και παλιότερα). Στο τέλος παραδέχεται ότι δεν μπορεί να είναι όπως παλιά (τον παλιό

μου εαυτό...) - παρότι προσπαθεί (προσθέτω εγώ). Το ξέρω ότι θλίβει, μα είναι κατανοητό πιστεύω. Ό,τι κάνει είναι

για μας (συμπεριλαμβάνει και τη δική του ανάγκη στο εμάς) και προσπαθεί να ενώνει την τωρινή εποχή με τις τότε.

Δεν είμαστε και λίγοι που όταν τραγουδάει το μπολέρο (πχ) φέρνουμε στο νου μας το '80 (δηλαδή φανταζόμαστε να το

τραγουδούσε τότε).

Όμορφη και δυναμική μπαλάντα κυρίως στο ρεφρέν. Σε μερικά σημεία νομίζω πως θα πει το ρεφρέν από τη Μόνα Λίζα.

----------------

ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ

Έχουμε ένα τραγούδι προσφυγιάς ξεκινώντας με προετοιμασία ενός θλιβερού ταξιδιού (ποιος πραγματικά το θέλει; ).

Κάποιοι κατάφεραν να το κάνουν νόμιμα και κάποιοι αναγκαστικά παρανομίσαν. Οι πιο τολμηροί και τυχεροί καταφέρανε

να πάρουν τη ζωή στα χέρια τους. Οι υπόλοιποι χάσαν την υπομονή τους, την πίστη τους, την ελπίδα τους... ακόμα και

τη ζωή τους.

Με θλίβει, γιατί με φαντάζομαι στη θέση τους - μια θέση που δεν επέλεξαν, μόνο που βρέθηκαν σ' αυτήν.
Έχει μια δυναμικότητα που μου θυμίζει και λίγο Το Λαύριο φέγγει.

------------

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ
Εδώ έχουμε εικόνες ακραίας φτώχειας. Η μητέρα γδύθηκε για να ντύσει τα παιδιά της, έμεινε νηστική για τα ταΐσει

και πέθανε για τη δική τους επιβίωση (κράτα φιλί στο στόμα σου).

Αν δε θλίβει αυτό, ποιο άλλο;

-----------------

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΟΥΜΕ
Οι δύσκολες συνθήκες σε κάνουν να ονειρεύεσαι για ακατόρθωτα πράγματα τα οποία δε φαίνονται να γίνονται ζωή.

Προσεύχεσαι κι ελπίζεις σε κάποιο θαύμα για πράγματα που ίσως ποτέ να μη γίνουν ή για προβλήματα που δε θα

τελειώσουνε ποτέ. Σε όλα αυτά απαντάει (τα λόγια αυτά τα κράτησα για να 'χω να πατήσω) ότι τα πράγματα όσο κι αν

δείχνουν να μην καλυτερεύουν, παλεύουμε στις δυσκολίες και επιμένουμε. Δεν περιμένουμε τις πράξεις άλλων μα

διενεργούμε πρώτοι και τελικά νικάμε.

Το πρώτο αισιόδοξο τραγούδι στο δίσκο (μετά από τόση μαυρίλα ήταν ό,τι έπρεπε). Δίνει κουράγιο!

------------
ΙΟΥΛΙΟΣ
Αναφέρεται στη μετανάστευση των δικών μας. Προσπαθεί να τους πείσει να μείνουν και να παλέψουν εδώ. Ο καιρός

σκληραίνει και δε βελτιώνεται. Προσπαθεί να σε κάνει να τα παρατήσεις και σκέφτεσαι συνέχεια να σηκωθείς και να

φύγεις. Μία ζεστή καλοκαιρινή μέρα (του Ιούλη) θα ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου και θα πας σ' ένα μέρος χωρίς

οικογένεια, χωρίς φίλους, χωρίς βοήθεια από κανέναν και πουθενά. Μαυρίλα θα πλακώσει στο σπίτι σου και θλίψη στο

περιβάλλον σου θα επικρατήσει (η αυλή σου θα γεμίσει άγρια χόρτα). Αν το μετανιώσεις, δε θα μπορείς να γυρίσεις

πίσω κι αυτό δεν είναι ζωή - ακόμα και για ζωντανούς (προσθέτω εγώ).

Μια δυναμική μπαλάντα κυρίως στο ρεφρέν. Σημαντικός στίχος κι αυτός.

-----------
ΘΑ ΦΥΓΩ ΕΓΩ
Αυτό ναι, είναι ερωτικό τραγούδι με ώριμη σκέψη. Η απουσία είναι το πιο αληθινό τεστ αγάπης. Κάνει το πρώτο βήμα

λέγοντας "Θα φύγω εγώ".

Ήσυχη μπαλαντούλα και σωστός στίχος.

-------

ΤΑ ΧΕΡΙΑ
Μας παροτρύνει να αντιμετωπίσουμε την ακραία φτώχεια με την αλληλεγγύη και τη συνένωση. Άνθρωποι που

αντιμετωπίζουν ακραίες καταστάσεις φτώχειας και δεν ξέρουν τις τους ξημερώνει. Δεν έχουν μια φωλιά και χέρια να

νιώσουν λίγη θαλπωρή και να ανταπεξέλθουν. Κι αυτό ζητάνε μόνο.

Άλλο ένα δυναμικό τραγούδι με στιγμές ευαισθησίας και ανθρωπιάς που αν επικρατούσαν θα 'ταν τα πράγματα καλύτερα.
-------

ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ
Είπαν λάθος πράγματα για μας κι έγιναν αιτία να χαθούμε. Πρέπει να δούμε ξεκάθαρα τι πραγματικά ισχύει. Να

βρεθούμε, να τα πούμε, να τα ξαναβρούμε, όσο ζούμε. Μην το αφήνουμε στη μοίρα του.

Ένα λαϊκό ερωτικό κομμάτι. Μια δυναμική στιγμή μ' ένα στίχο αρκετά εύκολο κι απλό.

------------
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΣΕΙ
Άραγε κρατάει ακόμα η αγάπη που ξεκίνησε ανάμεσά μας - με την πάροδο των χρόνων.
Άρχισε μια τρέλα ερωτική. παράτολμη και πολύ παιδιάστικη.
Έχουμε έναν έρωτα αξιοζήλευτο κι αυτό μας κάνει να το θυμόμαστε για πάντα.
Απ' το να ζήσω μόνος προτιμώ να μαζί σκοτωθούμε.
Όνειρα πετύχαν οι πιο τυχεροί κι όνειρα πραγματοποίησαν.
Το δικό μας έρωτα θα ζήλευαν κι αυτοί.

Παρότι δεν είναι τραγούδι χωρισμού - αλλά καθαρά ερωτικό - μου θυμίζει λίγο το Πόσο μου λείπεις (όχι σαν μουσική,

ούτε σαν στίχους, αλλά σαν κλίμα - όπως είπα ξανά)

-----------
Η ΦΛΟΓΑ
Πέρασα πολλά, τα θυμάμαι κι όμως είμαι καλά.
Είπα, δεν πάει παραπέρα κι όμως ζω μαχητικά ζητώντας φωλιά και αγκαλιά.
Παλεύω τα μεγάλα μου προβλήματα κι αυτό με κρατάει στη ζωή.
Αν το μέλλον επιδίωξα ή με σημάδεψε αυτό - ίσως να είναι αδιάφορο
και πιο αδιάφορο όποιος πέρασε πιο πολλά ακόμα.

Ο δίσκος κλείνει με αισιοδοξία και δυναμικότητα.
------------

Υπενθυμίζω ότι οι ερμηνείες μου είναι κατά προσέγγιση - ο ίδιος ο Ιωάννου μπορεί να είχε κάτι άλλο στο μυαλό του.

Εγώ αντιλαμβάνομαι αυτά και κάποιος άλλος μπορεί να αντιλαμβάνεται κάτι άλλο.
Εννοείται πως μπορεί ο καθένας να γράψει τη δική του εκδοχή.

-----------------

Σε γενικές γραμμές πρόκειται για ένα δίσκο γεμάτο μπαλάντες ως επί το πλείστω και από στιχουργία πιο μαύρος από

κάθε άλλο δίσκο. Δε γίνεται στο διπλανό σου σπίτι να επικρατεί η απόλυτη φτώχεια (ή και στο δικό σου) και να μη

δίνεται σημασία.
Λίγο-πολύ μου αρέσουν τελικά όλα τα τραγούδια - τα συνήθισα πια, έχω αρχίσει και τραγουδάω μαζί τους.
Τα 2 αγαπημένη: Αυτό που περιμένουμε και Τα χέρια πάντα τα ακούω εις διπλούν. Αυτά ειδικά τα θέλω και live.

Τα λέμε!

κλείσε τα μάτια και θα μας βρεις.
Τούτο το τρένο είναι η ζωή μας,
τούτο το τρένο είμαστε εμείς.

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 65 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη 1 2 3 4 5 Επόμενη

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: