Το στέκι των φίλων του Βασίλη Παπακωνσταντίνου

... since 1999
Τώρα είναι Δευ Αύγ 20, 2018 6:12 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 16, 2018 8:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Mέλος
Mέλος
Άβαταρ μέλους

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα κυρίως για τους παλιότερους....θέλω να ανανεώσω την δισκοθήκη μου....θεωρώ πως δεν στέκει να είναι ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου ο αγαπημένος μου καλλιτέχνης και να μην έχω τους αυθεντικούς δίσκους του....σε cd εννοώ..οπότε...αρχικά να πώ πως οι δίσκοι απο τις "Χαμένες αγάπες" και πίσω έχουν εξαντληθεί και δεν υπάρχουν πουθενά...οπότε αφού αγόρασα όλους απο το "Προσέχω δυστυχώς" και μετά....τους τελευταίους έξι απο το 2010 και μετά έτσι κι αλλιώς τους είχα....τώρα θέλω όλους τους κλασσικούς στην κανονική αυθεντική έκδοση των cd τους. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 17, 2018 11:01 am 
Χωρίς σύνδεση
Καμένο Μέλος
Καμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Φίλε μπορεις να κανεις εγγραφη εδώ

https://www.discogs.com/artist/1458942- ... E%BF%CF%85

Και θα βρεις και βινυλια και cd που πουλανε διαφορα παιδια ή δισκοπωλεια. Γραφουν και σε τι κατάσταση ειναι το καθένα και την τιμή.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 17, 2018 1:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Mέλος
Mέλος
Άβαταρ μέλους

Μωρε ξερω, εχω ξεκινησει και αγοραζω απο εκει...εχω παρει το "Πες μου ενα ψεμα να αποκοιμηθώ", τις "Χαμενες αγαπες"..αλλα πηρα χθες τα "Χαιρετισματα", το cd που ειχε πρωτοκυκλοφορησει τον Οκτωβριο του 1988 και η εκδοση ειναι αθλια...Μινος ΕΜΙ σου λεει μετα...ουτε στιχοι, ουτε συντελεστες, τιποτα...ουτε φωτο απο στουντιο οπως αλλα cd του...ακομα και της real news οι εκδοσεις ειναι καλυτερες απο την αντιστοιχη του "Χαιρετισματα"...οπως το ιδιο συμβαινε και με την πρωτη εκδοση cd "Ολα απο χερι καμενα"...τουλαχιστον αυτο εχει συντελεστες...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 21, 2018 1:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
Super Μέλος
Super Μέλος
Άβαταρ μέλους

Ολα τα σντ πριν το 98 καπως ετσι ειναι

things we believe we will never betray

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 21, 2018 2:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Mέλος
Mέλος
Άβαταρ μέλους

Κριμα...κανονικα πρεπει να γινουν remastered special editions στους κλασσικους δισκους απο το "Δε σηκωνει" και πισω οπως γινεται με ολους τους καλλιτεχνες.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 12, 2018 1:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Super Μέλος
Super Μέλος
Άβαταρ μέλους

Συμφωνω απολυτα. Και ισως καποιες επαναηχογραφησεις η διαφορα αλλα ακυκλοφορητα η ντεμο ως μπονους. Σε καθε περιπτωση οι υπαρχουσες εκδοσεις ειναι αθλιες.

we don't give a fuck anyway

don't try to steal imagination from us

things we believe we will never betray

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2018 8:37 am 
Χωρίς σύνδεση
Get a life Μέλος
Get a life Μέλος
Άβαταρ μέλους

Σήμερα τα τραγούδια έως ολόκληρες δισκογραφίες καταχωρούνται σε στικάκια, ακολουθούν τους ακροατές στην τσέπη τους και κυρίως τους γλιτώνει από τη διαδικασία να αλλάζουν CD (ακόμα περισσότερο να γυρνάνε πίσω την κασέτα). Δε θα μού ήταν καθόλου παράξενο ακόμα και οι καλλιτέχνες να κυκλοφορούν τα τραγούδια τους απευθείας σε στικάκια... με το βιβλιαράκι ψηφιακό κι αποθηκευμένο μέσα (σε pdf κι όλας να μην μπορεί να πειραχτεί).

Σε μια τέτοια εποχή θεωρώ πολύ δύσκολο να κοιτάξουν την αναπαλαίωση των CD, βινυλίων, κασετών (mini disk και κάθε είδους παλιό αποθηκευτικό μέσο)... μόνο από συλλεκτικής άποψης κι ίσως για λίγους... εμπορικά τουλάχιστον δε στοχεύουν στους λίγους. Ωραίο θα 'ταν - θα το 'θελα κι εγώ - αν κι εφ' όσον γίνει κάτι τέτοιο να είναι και οικονομικά προσιτό. Το όσο-όσο δεν είναι για τα σημερινά δεδομένα οικονομίας.

Σε mp3 υπάρχουν τα πάντα έως και ακυκλοφόρητα.
Στην εποχή της κασέτας (το βυνίλιο ήταν για το σπίτι - στο δρόμο είχες την κασέτα και το walkman)
εγώ συγκεκριμένα είχα ένα ντοσιέ ή ένα σπιράλ τετράδιο και κατέγραφα ό,τι τραγούδι είχα από Βασίλη. Στη συνέχεια κολλούσα και τα οπτικά υλικά του δίσκου (εξώφυλλο, οπισόφυλλο...).
Έκανα κι ένα κολάζ γραμμάτων για το όνομα του Βασίλη απ' έξω και κάποια σκίτσα του από
σταυρόλεξα, περιοδικά τα κολλούσα ή στην αρχή ή στο τέλος σαν παράρτημα. Δεν τα 'χω πια αυτά.
Από την ηλεκτρονική εποχή και μετά το word τα καταφέρνει μια χαρά σ' αυτά. Πολλά CD τα αντάλλαζα με παιχνίδια του playstation μ' ένα ξάδερφο (του έδινα psx - μου έδινε Βασίλη). Κάποια από αυτά ήταν χωρίς εξώφυλλο. Σήμερα κάποια από τα CD εκείνα είναι αλλοιωμένα - δεν παίζουν καλά ή μπορεί να υπάρχουν και κενά (πώς πήδαγε η βελόνα απ' το πικάπ - κάπως έτσι).
Και πιστεύω κι άλλοι φανατικοί της εποχής εκείνης τα κάνανε αυτά. Αργότερα την εποχή του CD τα περισσότερα αγοραστήκαν ξανά και τότε υπήρχαν δισκοπωλεία μεγάλα που έβρισκες ό,τι ήθελες... Metropolis ας πούμε.

Επίσης σήμερα ένα σπιράλ ή ένα ντοσιέ δε φτάνει για όλη τη δισκογραφία του Βασίλη...
στο ψηφιακό μου αρχείο έχω 5 αρχεία word και το καθένα ξεπερνά τις 100 σελίδες
(τα έχω ανά δεκαετία)

κλείσε τα μάτια και θα μας βρεις.
Τούτο το τρένο είναι η ζωή μας,
τούτο το τρένο είμαστε εμείς.

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση