Το στέκι των φίλων του Βασίλη Παπακωνσταντίνου

... since 1999
Τώρα είναι Παρ Αύγ 18, 2017 2:32 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 39 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη 1 2 3
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 18, 2017 2:46 pm 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

τελικα μας εχει κακομαθει με την διαρκεια, και δεν μας αρεσει, αλλα οπως αναφερθηκε στο Βυρωνα υπαρχει θεμα και δεν μπορει να "ουριαζει ως το πρωι"...
παντως στις συναυλιες του 2013 "40 χρονια εφηβος" οπου εκανε μονος του συναυλιες 4 ωρων και κατι!, δεν θα αντεχε ουτε ενας 20αρις οχι απο την ορθοστασια, απλα δεν θα εβγαινε αλλο η φωνη του...
και τοτε υπηρχαν ατομα εν ωρα συναυλιας ποθ κουραστηκαν και ελεγαν αντε να τελειωσει...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 18, 2017 3:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Κατεστραμένο Μέλος
Κατεστραμένο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Μια αποψη που δημοσιευτηκε στο ogdoo.gr

http://www.ogdoo.gr/apopseis/filoi/apo- ... -to-vasili

Δε θα με γνωρίσεις θα με δεις
είμαι κυνηγός κι ονειρευτής

μη σε παγιδέψουν σε καμιά βιτρίνα
και σε παραδείσους μου χαθείς

Δε ζω με τους νόμους σας
τα χαρτιά και τ'άστρα,
για να τη βολέψω,
εγώ δε νοιάζομαι...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 18, 2017 8:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
Mέλος
Mέλος
Άβαταρ μέλους

Xrononaytis έγραψε:
Μια αποψη που δημοσιευτηκε στο ogdoo.gr

http://www.ogdoo.gr/apopseis/filoi/apo- ... -to-vasili

Συγγνώμη αλλά αυτό είναι μια μ@λ@κί@ που δημοσίευσε μία τρελή που όπως φαίνεται περνάει κρίση ηλικίας και δεν ξέρει που της πάνε τα τέσσερα..
Είπαμε να το ρίξουμε στη βαριά φίλοσοφία και κουλτούρα αλλά μην το παραχέσουμε κι όλας. Στην επόμενη συναυλία θα του γράψει κι επικήδειο.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 19, 2017 8:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
Mέλος
Mέλος
Άβαταρ μέλους

Παιδιά εγώ είδα το βιντεο απο την συναυλια και πραγματικά χάρηκα πολύ, γιατι και η playlist εχει πραγματικά αλλάξει(και οχι, οπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να βγούν μερικά τραγούδια-σταθμοί, γιατι μπορεί εμεις να γνωρίζουμε το εργο του Βασίλη σε βάθος, αλλά κάποιος που πάει για πρώτη φορά σε συναυλία του θέλει να ακουσει και τα 'Χαιρετίσματα' και τον 'Γουιλι'...δεν παίζει μονο για μας ο Bill).Eπίσης δεν ξέρω πως αλλά ο άνθρωπος πάνω στην σκηνή πέταγε!Είχε ενέργεια και παλμό και έκανε κινήσεις που εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει τα τελευταια πέντε χρόνια που τον βλέπω κάθε καλοκαίρι.Χοροπηδούσε, χόρευε και έτρεχε επι σκηνής και γενικά κοπανιόταν!Τι να πώ....θεωρώ πως ηταν καλητερη συναυλία και απο τις δύο προηγούμενες στην Πετρούπολη και απο το Κατράκειο το 2014, για να μην πώ και απο το την αντίστοιχη στο θέατρο Βράχων το 2013.Σύμφωνα πάντα με τα βίντεο που έχω δει.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 22, 2017 12:07 am 
Χωρίς σύνδεση
Get a life Μέλος
Get a life Μέλος
Άβαταρ μέλους

Έχω μόλις γυρίσει από τη συναυλία στη Ραφήνα.
Μοναδική, απίθανη, απίστευτη, δυναμική και γεμάτη εκπλήξεις.

Τραγούδια έκπληξη: Φοινικιές, Αλκοόλ η βροχή, Σπάνε οι χορδές μου, Φεύγουν καράβια, Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια
Τραγούδια που 'χα χρόνια να ακούσω live: Ένοχος χωρίς αιτία, Σ' αγαπάω ακόμα, Να γράφεις να τηλεφωνείς, Πόρτο Ρίκο (ολόκληρο)
Νέου δίσκου: Αυτό που περιμένουμε, Προσευχές, Τα παιδιά, Όλα είναι για μας
Συνηθισμένα: Μπολέρο, Να κοιμηθούμε αγκαλιά, Έφηβα γεράκια, Άνοιξέ μου να κρυφτώ, Οι ψυχές και οι αγάπες, Ένα καράβι, Σφεντόνα, Βικτώρια, Για 'μένα τραγουδώ, Χαιρετίσματα, Πριν το τέλος, Δεν υπάρχω, Κουρσάρος, Φοβάμαι, Πρέβεζα, Ο στρατιώτης
Τραγούδια που είπαν οι άλλοι: Υπόγειο (αρχή ο Βασίλης), Φάνης, Προσωπικές οπτασίες

Νομίζω τα είπα όλα (όχι με τη σειρά)
Είναι αυτό που είπα κι άλλες φορές: Πηγαίνω στις συναυλίες περιμένοντας να ακούσω τα συνηθισμένα. Οι εκπλήξεις έρχονται διπλές έτσι.
Και δε με νοιάζει που ψιλομπερδεύει τους στίχους (κάποτε αποστήθιζα βιβλίο απ' έξω και τώρα δεν μπορώ ούτε παράγραφο - εύκολα - σκέψου να με πάρουν και τα χρόνια)
Τον παλιό του εαυτό πια δεν το φτάνει - λέει κι ο ίδιος - αλλά κρατάει ακόμα κάτι απ' αυτόν.

Βασίλη, σ' ευχαριστώ που για 4η συνεχή χρονιά ήρθες κοντά μας (μια Λούτσα, δυο Βραυβρώνα και τώρα Ραφήνα). Μακάρι να το καθιερώσεις κάθε χρόνο. Κι άμα άρεσε τόσο το Δημοτικό Κολυμβητήριο Ραφήνας γιατί να μη γίνει κι αυτό ένα θέατρο Βράχων (ως προς τη συχνότητα εμφανίσεων);

Καλή διασκέδαση στους επόμενους σταθμούς.

κλείσε τα μάτια και θα μας βρεις.
Τούτο το τρένο είναι η ζωή μας,
τούτο το τρένο είμαστε εμείς.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 22, 2017 12:31 am 
Χωρίς σύνδεση
Get a life Μέλος
Get a life Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εντάξει, ξέχασα το Γουίλι...

Κι επειδή είδα τις κριτικές για τις προηγούμενες συναυλίες (δεν ήθελα πριν από τη σημερινή)
μπορώ να πω ότι σ' εμάς δεν ήταν καθόλου απροβάριστος. Οι πρόβες ακούγονταν από το σπίτι μου στη Λούτσα (μένω πολύ κοντά). Ο ήχος πάρα πολύ καλύτερος από άλλες χρονιές. Φέτος είπε τραγούδια που δεν τα περίμενα να τα πει live ποτέ ή ποτέ ξανά. Ακόμα και στα συνηθισμένα είχε ανεπτυγμένη δυναμική στην ενορχήστρωση που φαίνονταν σα να τα 'λεγε για πρώτη φορα.

Έχω την εντύπωση ότι το σύστημα με το τάμπλετ που ρολάρει τους στίχους επιτρέπει στο Βασίλη να λέει και τραγούδια πιο σπάνια ή ασυνήθιστα. Ποτέ δεν είναι αργά για κανένα μελλοντικό Δραπέτη live ή Ξυπόλυτη ψυχή...
Δίνει ελπίδες, προσδοκίες... Αυτό το κάτι που σε κάνει και λες ... Πάει κι άλλο παραπέρα...

κλείσε τα μάτια και θα μας βρεις.
Τούτο το τρένο είναι η ζωή μας,
τούτο το τρένο είμαστε εμείς.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 08, 2017 1:08 pm 
Χωρίς σύνδεση
Mέλος
Mέλος
Άβαταρ μέλους

Λοιπόν είδα τον Βασίλη στο Νεστόριο....ήταν ό,τι καλύτερο!!!Για 2 ώρες ακριβώς δεν σταμάτησε να τραγουδάει!!!Η φωνή του έβγαινε άψογα και ο ίδιος είχε πολύ όρεξη πάνω στη σκηνή.Είναι η καλύτερη συναυλία του που έχω δεί και πραγματικά εντυπωσιάστηκα απο το γεγονός πως δεν μας "έδωσε" ούτε λίγο το μικρόφωνο να τον "βοηθήσουμε".Διάλειμμα δεν έκανε ούτε καν για τσιγάρο!Όσον αφορά τον ήχο......ΣΕΙΣΜΟΣ!!!Τα ντράμς του Στέφανου σε χτυπούσαν στην καρδιά και ο Αποστόλου δεν σκέπαζε τους άλλους μουσικούς.Έμεινα έκπληκτος απο τον Αυγέρη που για πρώτη φορά ακουγόταν σχεδόν όπως έπρεπε και έπαιξε σωστή κιθάρα με καθαρό ήχο.Μου άρεσε που έβγαλε τραγούδια όπως "Ελλάς", "Μαύρος γάτος", "Θα ρθω να σε βρώ" και άλλα που τα έπαιζε συνέχεια και έβαλε στην θέση τους "Φοινικιές", "Ένοχος", "Για μένα τραγουδώ" μετά απο 3-4 χρόνια και φυσικά δύο καινούρια και το "Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια".Κάποια στιγμή ανέβηκε στη σκηνή ο Πασχαλίδης και είπαν μαζί τον "Στρατιώτη" και τον "Μπαγάσα".Ο άνθρωπος όπως φαίνεται όσα χρόνια και να περάσουν δεν έχει σκοπό να το βάλει κάτω.Κατα την γνώμη μου υπήρξε μια ελαφρά κρίση στις προηγούμενες τρείς περιοδείες αλλά η φετινή μου φαίνεται πως είναι με διαφορά καλύτερη απο τις προηγούμενες.
Υ.Γ.Είπε τον "Κουρσάρο" :shock: με τον ίδιο ανατριχιαστικό τρόπο που τον λέει κάθε φορά.Είναι το αγαπημένο μου τραγούδι και πάντα όταν το ακούω νιώθω δέος.Συνήθως δεν τύχαινε να το λέει στις συναυλίες που τον βλέπω και χάρηκα πολύ που το άκουσα.
Υ.Γ.Η τεράστια σκηνή του Νεστορίου έχει μπροστά ένα υψωματάκι όχι και τόσο σταθερό.Ο Βασίλης-όχι που δεν θα το ανέβαινε-και πραγματικά είχα άγχος μήπως γίνει καμία στραβή και πέσει.Μάλλον τον έφαγα τον άνθρωπο γιατί προς το τέλος έχασε ελαφρώς την ισορροπία του-ευτυχώς προς τα πίσω και όχι μπροστά-και απο τότε δεν ξανανέβηκε.
Υ.Γ.Δεν ήταν μόνο το Νεστόριο...και την επόμενη μέρα στον Γοργόμυλο μου είπαν οι δικοί μου που πήγαν πως ήταν φοβερός!Ο ήχος καλύτερος απο ποτέ-και ο Αυγέρης-και ο Βασίλης πάλι δεν σταμάτησε να τραγουδάει. Μακάρι να είναι έτσι και η υπόλοιπη περιοδεία!!!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 09, 2017 6:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο Mέλος
Νέο Mέλος
Άβαταρ μέλους

καλησπερίζω την όμορφη παρέα...με αφορμή την προχθεσινή συναυλία του Βασίλη στο Νέο Μοναστήρι,,θα θέλα να πω και γω κάποια πραγματα..δε θα πω για παρουσία,ήχο,σκηνικά,,για μένα εδω και χρόνια είναι στην κορυφή με διαφορά..θα θελα να σταθώ στο γεγονός,,ότι οι διοργανωτές<Δήμος>δεν επέτρεψαν να υπάρχουν όρθιοι μπροστά στη σκηνή και έβλεπες στις καρέκλες ανθρώπους έτοιμους να <εκραγούν>...μας κάνει την τιμή και ερχεται στην επαρχία ένας τέτοιος καλλιτέχνης,,καλό θα ταν να ξέρουν και αυτοί που το φέρνουν ποιος είναι..εχει αρχισει να γίνεται μάστιγα πλέον αυτό το καρεκλάτο,,απ τη μια δεν το ευχαριστιένται αυτοί που πραγματικά πάνε ν ακουσουν τον αγαπημενο τους μουσικό,,,απ την αλλή γεμίζουν οι καρέκλες απο ανθρώπους ανίδεους που επειδή είναι τζαμπέ πάνε και είτε θα ακους να κριτικαρουν διχως να ξερουν,,είτε να την κάνουν νωρίς...αυτό περναει και στην ψυχολογία των καλλιτεχνων,,όπως μπορω να καταλαβω απ τη θέση μου...στο τέλος μόνο μπορέσαμε και πλησιασαμε και εστω και λίγο νιωσαμε ακόμη πιο κοντά τον <ανθρωπό>μας..αυτά...ΟΛΟΙ ΥΠΕΡΟΧΟΙ,,ελπίζω κάποια μέρα να ξαναδούμε και το Χριστόφορο στην παρέα..

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 10, 2017 12:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Mέλος
Mέλος
Άβαταρ μέλους

Πραγματι, αυτο με τις καρεκλες ειναι ανυποφορο!!!Και οχι μονο οι καρεκλες, αλλα και οι ασχετοι που δεν ξερουν ουτε τους στιχους των τραγουδιων και μεθανε και αρχιζουν να κοπανιουνται μεταξυ τους.Η πληρης ασεβεια απεναντι στο προσωπο του Βασιλη και του καθε καλλιτεχνη.Και απο την αλλη αυτοι οι απολιτιστοι του εκαστοτε πολιτιστικου συλλογου-και αυτο ισχυει για ολα σχεδον τα χωρια-νομιζουν πως φερνοντας καποιον καλλιτεχνη εκπολιτιζονται και δειχνουν μια καποια "κουλτουρα".Χωρις καν να ξερουν τον Βασιλη και τα τραγουδια του.Οι περισσοτεροι διοργανωτες κατα τη διαρκεια της συναυλιας χαιρονται που εχει κοσμο αλλα κατα βαθος ανυπομονουν ποτε θα φερουν στο χωριο την Τσαμπα και τον Σαφετη.Τελος παντων, το θεμα ειναι η ουσια.Και η ουσια ειναι οτι ο Βασιλης φετος τα σπαει!

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 39 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη 1 2 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: