Το στέκι των φίλων του Βασίλη Παπακωνσταντίνου

... since 1999
Τώρα είναι Τρί Αύγ 14, 2018 3:45 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 01, 2018 8:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Get a life Μέλος
Get a life Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εύχομαι να είμαι ο πλησιέστερος από εδώ μέσα και παρότι λίγο πιο μακριά είμαστε ταραγμένοι κι ανήσυχοι... ιδιαίτερα όταν μάθαμε ότι η πυρκαγιά πέρασε τη Μαραθώνος.

Στην πόλη μου γινόταν ο κακός χαμός και όσοι ήταν εκεί φεύγανε από την πλευρά του Αεροδρομίου γιατί είχανε κλείσει την Αρίωνος (δρόμος που ενώνει Πικέρμι-Λούτσα-Ραφήνα παράλληλα με τη Μαραθώνος). Πάνω στον πανικό τους οι άνθρωποι δε βλέπανε που οδηγούσαν, πως οδηγούσαν... κι αρκετά τρακαρίσματα στους δρόμους.

Αν δεν είχαν κλείσει τους δρόμους προς τα εκεί θα πηγαίναμε κι εμείς να βοηθήσουμε, αλλά βλέπεις δεν αφήνανε κανέναν να περάσει. Δεν περιμέναμε τη φωτιά να φτάσει έξω από το σπίτι μας για να δράσουμε.

Το 2005 περίπου (κοντά στον καιρό που εγκαταστάθηκα στη Λούτσα) είχανε βάλει φωτιά στην Αγ. Κυριακή (οικισμός μέσα στην Αρίωνος) - πολύ πιο κοντά δηλαδή... και τότε δεν είχα ταραχτεί τόσο... εδώ που ήταν και πιο μακριά ήμουν ολοένα ανήσυχος... θες γιατί ήταν περισσότερο ανεξέλεγκτη, θες γιατί εδώ έχουμε περισσότερα θύματα, αδικοχαμένα θύματα...

Οκ... πολλά σπίτια είναι αυθαίρετα... αλλά η φωτιά δεν κάνει διακρίσεις... δεν ξέρει από νόμους... ό,τι καίγεται το παίρνει είτε νόμιμο είτε παράνομο...

Ούτε τα βάζω με την παρούσα πολιτική καθώς υπήρξαν και πυρκαγιές υπό άλλων κυβερνήσεων που δεν έκαναν τίποτα... όπως με την Πελοπόννησο το 2007 κι αργότερα με τα Καλύβια, την Εύβοια, τη Θεσσαλονίκη... κλπ κλπ κλπ... Κανένας τους δε συγκινήθηκε, ούτε κουνήθηκε...

Τις επόμενες ημέρες ξεβράζανε συνεχώς πτώματα από Ραφήνα, Λούτσα... Η θάλασσα γέμισε καρβουνιές κι όπου κι αν πήγαινα όλοι συζητούσαν γι' αυτό το θέμα κι αρκετοί από αυτούς είχανε θύματα. Πολύς κόσμος από τη Λούτσα όταν ήθελε να πάει σε ιδιωτικές πισίνες ανέβαινε ως το Μάτι και πολλοί από αυτούς όλο και κάποιον γνωστό έχουν από κει...

Στην περιοχή μου έχουμε πολλά παρατημένα οικόπεδα με το χόρτο να πιάνει ουρανό... οι κάδοι είναι περιτριγυρισμένοι από μπάζα και ξερόκλαδα... ο δήμος ούτε που κοιτάει να μαζέψει τίποτα ή να αναγκάσει τους ιδιοκτήτες να καθαρίσουν τα οικόπεδά τους... ο θεός να φυλάξει, γιατί έτσι γίνει τίποτα είμαστε από χέρι καμένοι...

Δεν κλαίω τους καμένους... κλαίω αυτούς που μείναν πίσω να ζουν έναν παντοτινό εφιάλτη... έστω και πλουτοκρατία... δεν είναι όλοι τοποθετημένοι στο ίδιο τσουβάλι... έχω γνωρίσει πλούσιους (έχω δουλέψει στην Άνοιξη και γνώρισα) το άκρως αντίθετο από το στερεότυπο...

Τώρα γιατί τα λέω εδώ; Γιατί ο Βασίλης ήταν πάντα της επικαιρότητας...
κι έτσι κι εγώ...

κλείσε τα μάτια και θα μας βρεις.
Τούτο το τρένο είναι η ζωή μας,
τούτο το τρένο είμαστε εμείς.

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση